Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

Jak powstają nadruki flexograficzne?

Metoda druku fleksograficznego odpowiada za powstawanie niezliczonej liczby etykiet na opakowaniach, ale także reklamówek i folii spożywczych.  Jest o wiele mniej kosztowna niż druk offsetowy pomimo tego, że oferuje zbliżoną jakość, co decyduje o tym, że bywa stosowana również do wykonania innych projektów.

Wymagania związane z tworzeniem nadruków fleksograficznych

Fleksodruk jest formą druku wypukłego, do jego wykonania konieczne jest wcześniejsze zaprojektowanie formy drukowej, która zawiera elementy wklęsłe oraz wypukłe, czyli te biorące udział w druku. Wykonana jest najczęściej z polimeru lub gumy. Umieszczana jest pomiędzy cylindrem formowym oraz dociskającym i pozwala na nadrukowanie danego motywu na materiale. 

Nadruki fleksograficzne wykonywane są za pomocą nowoczesnych, ośmiokolorowych drukarek. Farby wykorzystywane do takich projektów bardzo dobrze przylegają do podłoża oraz szybko schną. Tak jak inne metody druku, pozwalają na dopasowanie projektu do potrzeb klienta. Przy wykonywaniu nadruków fleksograficznych posługuje się programami graficznymi, które pomagają na uniknięcie np. zniekształceń wynikających np. z konieczności naciągnięcia formy drukowej na cylinder, co może prowadzić do jej rozciągnięcia. 

Trwałość nadruku fleksograficznego

Ze względu na to, że nadruki fleksograficzne wykonywane są na opakowaniach na żywność, charakteryzują się odpornością na działanie cieczy oraz substancji przemysłu spożywczego, takich jak tłuszcze, sole i kwasy. Z tego samego powodu jego jakość nie zmienia się w wyniku zmiennych temperatur. Z tego względu można uznać je za jedne z najtrwalszych materiałów drukowanych. Obecnie wykorzystuje się fleksografię, która posługuje się drukiem UV, co pozwala na zmniejszenie kosztów, w porównaniu do innych technik drukarskich. 

Wróć do bloga