Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

Co warto wiedzieć o opłacie recyklingowej za opakowania foliowe?

Nieodłącznym elementem zakupów jest korzystanie z odpowiednich opakowań, które pozwolą na zabezpieczenie nabywanych przedmiotów i wygodne zabranie ich ze sobą. Wśród wielu dostępnych możliwości największym powodzeniem cieszą się torby z tworzywa sztucznego, dostarczane przez producentów reklamówek foliowych. Są one lekkie, poręczne i stosunkowo tanie. Od pewnego czasu przy ich zakupie należy jednak uiścić także specjalną opłatę recyklingową, która ma dostarczać środki na utylizację wykorzystywanego tworzywa oraz zmniejszyć zużycie tych wyrobów, ograniczając je do sytuacji, gdzie są one niezbędne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czym jest opłata recyklingowa?

Opłata recyklingowa to danina, która jest przekazywana przez przedsiębiorców, którzy oferują swoim klientom torby foliowe. Opakowaniami, które jej podlegają, są zrobione z tworzywa sztucznego torby na zakupy mające uchwyty albo ich pozbawione, które występują w sprzedaży detalicznej bądź hurtowej, jeśli grubość materiału, z jakiego powstały wynosi równo lub powyżej 50 mikrometrów. Jednocześnie od opłaty recyklingowej są zwolnione torby lekkie, a więc takie, gdzie grubość zawiera się w przedziale między 15 a 50 mikrometrów. Warunkiem, aby było to możliwe, jest jednak wykorzystanie torby z uwagi na wymogi higieniczne lub zapobieganie marnowaniu się żywności. Dotyczy to zatem jedynie toreb, które są traktowane jako podstawowe opakowanie żywności sprzedawanej luzem.

Jak pobiera się opłatę recyklingową?

Opłata recyklingowa jest pobierana od klienta, któremu przedsiębiorca przekazuje lub sprzedaje torbę foliową. Kwoty te muszą być następnie przekazane do budżetu państwa w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym zostały one przyjęte. Środki z opłaty wpływają na specjalny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa. W przypadku, gdy sprzedający nie dopełni swego obowiązku, może zostać ukarany grzywną od 500 do 20 000 zł.

Wróć do bloga