Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

Czy reklamówki HDPE są ekologiczne?

Reklamówki HDPE to popularny rodzaj opakowań, który na szeroką skalę znajduje zastosowanie zwłaszcza w sklepach spożywczych i supermarketach. Do reklamówki takiej można zapakować zakupione artykuły, jeśli samemu nie przyniosło się ze sobą do sklepu żadnej torby. Tajemniczy skrót HDPE oznacza po prostu rodzaj plastiku wykorzystanego do produkcji danego opakowania. Kiedyś reklamówki takie można było otrzymać przy kasie za darmo. Obecnie ich nabycie wiąże się jednak z drobną opłatą. Zmiana ta zaszła w celu zniechęcenia klientów do bezrefleksyjnego brania reklamówek. Zmniejszenie ich liczby miało przyczynić się do ochrony środowiska. Czy znaczy to więc, że reklamówki HDPE są nieekologiczne? Sprawa jest dyskusyjna.

Substancje ułatwiające biodegradację

Sam materiał HDPE nie poddaje się łatwiejszej degradacji. Inaczej jest jednak wtedy, kiedy wzbogaca się go dodatkowymi substancjami. Istnienie tych substancji sygnalizowane jest zazwyczaj przez oznaczenie dodane do skrótu HDPE. Torbę, która zawiera substancje ułatwiające biodegradację, nazywa się torbą oksy-biodegradowalną. Na czym polega jej specyfika? Zawarte w niej związki powodują, że pod wpływem słońca reklamówka rozpada się na mniejsze kawałki. W związku ze swoim rozmiarem kawałki takie mogą się rozkładać szybciej niż opakowania pozostające w całości. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal pozostają one produktami syntetycznymi, które nie są zbyt ekologiczne.

Sytuacja związana z reklamówkami HDPE jest więc dość skomplikowana. Jeśli nie mają one dodatkowych komponentów, trudno mówić o ich ekologiczności. Jeśli zaś mają dodatki, które czynią je łatwiej rozkładalnymi, jest już o ekologiczności mówić łatwiej. Nie da się jednak robić tego w takim stopniu, jak w przypadku toreb z materiałów organicznych. Reklamówki HDPE z dodatkiem substancji ułatwiających biodegradację nie są idealne z punktu widzenia ekologiczności, jednak niewątpliwie stanowią lepszy wybór niż reklamówki zwykłe, bez dodatkowych składników. Ważna uwaga – jeśli się ich używa, warto pamiętać, by wyrzucać je zawsze nie do pojemnika z odpadami ogólnymi, lecz do pojemnika z odpadami z plastiku.

Wróć do bloga