Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

Czym muszą się charakteryzować worki do żywności?

Foliowe opakowania do żywności muszą spełniać szereg krytycznych wymagań, aby zapewnić bezpieczeństwo i świeżość przechowywanych produktów. Kluczową cechą tych opakowań jest ich bezpieczeństwo dla zdrowia, co oznacza, że muszą być wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością.

Nie mogą one wydzielać żadnych substancji toksycznych ani wpływać negatywnie na smak czy zapach przechowywanych produktów. Ponadto folie powinny charakteryzować się odpowiednią barierowością, zapobiegającą przenikaniu wilgoci, powietrza i innych zewnętrznych czynników, które mogłyby przyspieszyć proces psucia się żywności. Trwałość i elastyczność to kolejne ważne cechy, które umożliwiają łatwe i bezpieczne pakowanie, transport oraz przechowywanie różnorodnych produktów spożywczych. Najpopularniejszym rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych są worki oraz woreczki HDPE i LDPE. Producentem tego rodzaju wyrobów jest firma Przybysz.

HDPE i LDPE - charakterystyka materiałów

HDPE (polietylen o wysokiej gęstości) i LDPE (polietylen o niskiej gęstości) to dwa typy tworzyw sztucznych szeroko stosowane w produkcji opakowań foliowych, w tym woreczków na żywność. HDPE jest znany z wysokiej wytrzymałości na rozerwanie i dobrej odporności chemicznej, co czyni go idealnym do produkcji opakowań na produkty wymagające szczelności i ochrony przed wilgocią. Z kolei LDPE wyróżnia się większą elastycznością i miękkością, co jest korzystne w przypadku opakowań wymagających większej giętkości, takich jak torebki na pieczywo czy owoce. Oba te materiały są również cenione za swoje właściwości termoplastyczne, co umożliwia ich formowanie w procesie produkcji w temperaturach niepowodujących degradacji.

Proces tworzenia woreczków foliowych z HDPE i LDPE

Proces produkcji woreczków do żywności z HDPE i LDPE rozpoczyna się od uzyskania odpowiedniej formy granulatu, który jest następnie topiony i wytłaczany w formie cienkiej folii. Ta folia może być następnie kształtowana i cięta w zależności od wymagań specyficznych dla danego typu opakowania. Wytłaczanie folii odbywa się w wysokich temperaturach, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie grubości i innych właściwości folii, takich jak jej przejrzystość czy bariera przepuszczalności. Następnie folia jest chłodzona, cięta na odpowiednie rozmiary, a krawędzie są zgrzewane w celu utworzenia woreczków. Proces ten pozwala na masową produkcję opakowań, które są zarówno kosztowo efektywne, jak i dostosowane do specyficznych potrzeb przechowywania żywności.

Wróć do bloga