Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

Jakie standardy powinny spełniać opakowania foliowe przeznaczone do kontaktu z żywnością?

Opakowania z folii plastikowej, tak jak i wszystkie pozostałe opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością, powinny spełniać określone standardy. Jest tak dlatego, gdyż zadanie, jakim jest przechowywanie żywności, wymaga szczególnego przywiązywania wagi do odpowiednich norm. Wszak to, co ma kontakt z artykułami spożywczymi, nie może na nie negatywnie wpływać i nie może być przyczyną przedostawania się do jedzenia szkodliwych związków. Po upływie okresu przechowywania w danym opakowaniu żywność nadal musi nadawać się do spożycia.

Standardy jako gwarancja bezpieczeństwa użytkowania opakowań foliowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością

W związku z rolą, jaką mają spełniać opakowania foliowe przeznaczone do kontaktu z żywnością, powstały limity określające to, jakie dawki danych substancji mogą być zawarte w takich opakowaniach. Ograniczenia te w kontekście europejskim mają charakter ponadnarodowy, bowiem definiują je rozporządzenia unijne. Do niebezpiecznych substancji zaliczone zostały na przykład barwniki. Spełniają one co prawda przydatną rolę chociażby podczas nanoszenia logotypów na opakowania, jednak ich zbyt duża ilość może negatywnie wpływać na żywność.

Kolejny standard związany z opakowaniami foliowymi można zauważyć w kwestii recyklingu. Istotne jest bowiem to, żeby materiały wykorzystywane do kontaktu z żywnością zawsze pochodziły z recyklingu, który jest autoryzowany. Szczególnej kontroli muszą podlegać także tak zwane opakowania aktywne, czyli takie, które mają na celu przedłużać termin przydatności do spożycia danego produktu.

Żeby ułatwić rozpoznawanie tego, które opakowania z folii plastikowej nadają się do kontaktu z żywnością, a które nie, wprowadzono specjalne oznaczenia. Dzięki nim można identyfikować tworzywa sztuczne pod kątem ich bezpieczeństwa. I tak opakowania oznaczone numerami 1, 2, 4 i 5 nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, natomiast opakowania o numerach 3, 6 i 7 mogą zawierać szkodliwe substancje. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych materiałów zawierane są w specyfikacji technicznej.

Wróć do bloga